Popis
Cícerový kuskus je vhodný pre celiatikov aj vegánov, neobsahuje lepok ani produkty živočíšneho pôvodu. Nemusíte ho variť, stačí ho zaliať rovnakým množstvom vody a nechať pod pokrievkou 5 minút dôjsť, možno medzitým párkrát vidličkou prekypriť.
Využitie:
- príloha - namiesto klasických cestovín môžete použiť tento exotickejší a bezlepkový variant, nebojte sa kuskus kombinovať aj so strukovinou
- rizoto - kuskus zmiešajte so svojou obľúbenou zeleninou, tofu alebo hubami
- šaláty - kuskus dobre chutí aj s čerstvou zeleninou a môže tak byť sviežim letným jedlom (recept na šalát s červenou šošovicou nájdete tu)
- kuskusovník - príklad, ako kuskus zapiecť nájdete v časopise Dobroty zima 2014-15 na str. 10
- závarka - v polievke kuskus dobre funguje ako klasická závarka
- nasladko - so sirupom, ovocím, orieškami a so smotanou vytvoríte z kuskusu aj chutné sladké jedlo, náš recept tu
- kuskus s pečenou tekvicou a cícerom, recept nájdete na našom webe tu
- kuskus s grilovanou zeleninou, recept nájdete na našom webe tu
Meno kuskus je prevzaté z arabčiny, jedná sa totiž o tradičné severoafrické jedlo. Postupom času sa rozšírilo do celého sveta. Kuskus je sparená a do guličiek tvarovaná krupica. K jeho výrobe sa používa pšenica, proso aj jačmeň. Často je zamieňaný s bulgurom, bulgur ale nie je z krupice, ale z pšeničných krupiek.
Cícer alebo tiež rímsky hrach sa získava z rastliny s názvom cícer baraní. Domestikovaný bol pred 7 000 rokmi v oblasti okolo Turecka a Sýrie. Dnes sa prevažne pestuje a používa v Indii. Plodom rastliny je lusk s až desiatimi guľovitými semenami nažltnutej farby.
Zloženie
Cícerová múka. Môže obsahovať glutén, arašidy, sóju, škrupinové plody, horčicu a sezam.Skladovanie
Skladujte v suchu a chráňte pred teplom. Nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.