Popis
Objavte kúzlo japonských ume slivôčok nakladaných v morskej soli s listmi shiso. Sú skvelé len tak a dodajú exotickú chuť nie len šalátom!
V Japonsku sa pasta z týchto sliviek používa tradične k dochuteniu ryže. Z umeboshi sa tiež pripravuje celá rada chuťovo špecifických výrobkov, ako sú napríklad cukríky, čaje. Pri používaní umeboshi sliviek si dávajte pozor. Majú veľmi silnú kyslo slanú chuť a k dochuteniu ich preto stačí len trochu. Umeboshi sa často používajú tiež v makrobiotike.
Slivôčky Umeboshi - ako sú u nás často nazývané, sú kôstkovité plody stromu ume. Tento ovocný strom je v skutočnosti odrodou marhule. Pri výrobe sa nepoužívajú žiadne umelé farbivá a sú to práve listy Shiso, ktoré farbia slivôčky na červeno.
Umeboshi sa zbierajú na jar. Ešte v deň zberu sa nasoľujú a potom nechávajú niekoľko dní sušiť na slnku. Akonáhle sú takmer usušené, naložia sa do slaného nálevu, zaťažia kameňmi a nechajú kvasiť. Červená tekutina, ktorá sa pri kvasení slivôčok vylučuje sa nazýva ume-su, v slovenčine sa ujal názov umeocot (aj keď tento produkt nemá s octom prakticky nič spoločného).
Japonská spoločnosť Muso bola založená pred 30 rokmi. Predáva tradičné japonské potraviny - sójové omáčky, umeboshi, agar-agar, umeocot, a miso pasty. Miso pasty sa v Japonsku konzumujú denne a sú vysoko cenené pre svoje výživové a zdravotné účinky, dokonca sa im prisudzuje zásluha za presnulú dlhovekosť Japoncov. Firma si veľmi zakladá na kvalite a využíva tradičné výrobné procesy. Suroviny použité na výrobu produktov nie sú geneticky modifikované. Jedným z hlavných dodávateľov tejto spoločnosti je firma Maruya Hatcha Miso, ktorá sa výrobou misa pasty zaoberá už cez 700 rokov.
Zloženie
Umeboshi (ume slivky, jedlá soľ), shiso listy (červené shiso listy, ume slivky, jedlá soľ).Skladovanie
Skladujte v suchu a chladu v uzatvorenom obale, chráňte pre priamym slnečným žiarením.